راه‌هاي پیشگیری از جوش صورت برای دخترخانم‌ها و آقاپسرها

جوش  و آکنه
دسامبر 20 2016

راه‌هاي پیشگیری از جوش صورت برای دخترخانم‌ها و آقاپسرها

سالن یار

دو هفته نامه راز : كم‌وبيش همه در طول عمر خود، احساس ناخوشایند وجود یک برآمدگی قرمز و دردناک را بر روی چهره‌شان که گاهی سرش چرک هم می‌کند، تجربه کرده‌اند. نود درصد افراد در دوره‌ی بلوغ و نزدیک به نيمي از زنان بزرگسال و بيست‌وپنج درصد مردان بزرگسال به آکنه مبتلا هستند. آکنه یکی از معضلات زیبایی و از آن مهم‌تر تهدیدی برای سلامت انسان‌هاست که هنوز درمانی ندارد.

اما نگران نباشید، هنوز امیدی هست! گرچه آکنه درمان ندارد، مي‌شود مهارش كرد. راز مهار جوش‌ها، پیشگیری است و البته این نکته بسیار مهم است که پس از کم‌شدن یا ناپدیدشدن جوش‌ها، مراقبت از پوست را فراموش نکنید.

پیشگیری از آکنه برای پسرها

مهار آکنه با تراشیدن ریش به شيوه‌ي صحيح

برای این‌که پس از اصلاح دچار جوش نشوید:

پوست را گرم کنید: قبل از این‌که تراشیدن ریش را شروع کنید، پوست‌تان را با آب گرم، گرم کنید. رطوبت، پوست‌تان را نرم‌تر می‌کند و عروق خونی بر اثر گرما گشادتر می‌شوند و خون بیشتری به سطح پوست می‌رسد.

اصطکاک بیشتر مساوي است با جوش بیشتر: برای این‌که احتمال بروز جوش پس از اصلاح را کمتر کنید، از خمير ریش‌تراشي مناسب استفاده کنید. یک لایه‌ی نازک از خمير اصلاح مرغوب، اصطکاک لبه‌ی تیغ را با صورت‌تان کاهش می‌دهد و پوست را کمتر تحریک می‌کند.

از تیغ مناسب استفاده کنید: بهتر است از ماشین ریش‌تراش استفاده کنید اما اگر تیغ را ترجیح می‌دهید، باید در هر بار تراشیدن موها، از یک تیغ نو و سالم بهره ببرید. از تیغ تک‌لبه استفاده کنید زیرا در تیغ‌های دولبه و سه‌لبه، تراشیدن موها از نزدیکی اپیدرم صورت می‌گیرد و بدین شکل احتمال تحریک و التهاب پوست افزايش مي‌يابد. به خاطر داشته باشید حرکت دست‌تان باید از بالا به پایین باشد نه از پایین به بالا.

کارتان با تراشیدن موها به پایان نمی‌رسد: پس از این‌که موها را تراشیدید، باید از یک تونر بدون الکل یا ژل ضدباکتری استفاده کنید و آن را به تمام قسمت‌های پوست خود بمالید. با این کار از تجمع باکتری‌ها در زیر پوست جلوگیری می‌کنید و قبل از شکل گرفتن یک جوش، آن را از بین می‌برید. بهتر است ژلی خریداری کنید که حاوی بنزوئیل پروکساید یا اسیدسالیسیلیک باشد.

پیشگیری از آکنه برای دخترها

مهار آکنه با آرایش كردن به شيوه‌ي صحيح

برای این‌که پس از آرایش دچار جوش نشوید:

از چربی‌های قابل نفوذ دوری کنید: برخلاف تصور اغلب مردم، تمام چربی‌ها عامل به‌وجودآورنده‌ی جوش نیستند. محصولات تهیه‌شده از پترولیوم، روغن‌های مینرال و روغن آفتابگردان به درون منافذ پوست نفوذ نمی‌کنند و ازاین‌رو موجب تشدید آکنه نمی‌شوند. البته اغلب مواد آرایشی (به‌خصوص آن‌هایی که ارزان‌قیمت‌ترند) چربی‌هایی دارند که می‌توانند به‌شدت پوست را تحریک کنند و جوش‌های بیشتری بر روی آن به‌وجود آورند. به‌عنوان مثال، لانولین، چربی‌ای که در بسیاری از كرم‌هاي ضدآفتاب وجود دارد و از پشم گوسفند تهیه می‌شود و ایزوپروپیل ميريستات که در اغلب کرم پودرها وجود دارد، از چربی‌هایی هستند که به‌سرعت پوست را تحریک و آن را پر از جوش می‌کنند.

از بوهای شیرین دوری کنید: عطرها از مهم‌ترین عوامل تحریک پوست هستند. بهتر است محصولات آرایشی و بهداشتی خریداری کنید که فاقد عطر باشند. هنگام خرید عطر نیز عطری بخرید که بوی شیرین نداشته باشد و آن را فقط در پشت گوش‌ها و روی مچ دست‌تان بمالید.

برق لب را کنار بگذارید: اغلب کسانی که به آکنه مبتلا هستند، از وجود جوش‌های دور لب در عذابند. باید بدانید که اغلب رژلب‌ها و برق‌لب‌ها، حاوي مقادیر زیادی چربی و مواد حساسیت‌زا هستند. هرقدر بخواهید لب‌هایتان بیشتر برق بزنند، بیشتر خطر بروز جوش را به جان خریده‌اید. بهتر است از رژلب‌های مات استفاده کنید تا احتمال مسدودشدن منافذ پوست به حداقل برسد.

برای درج آگهی در سایت سالن یار و مجله راز با مدیر تبلیغات دو هفته نامه پرتیراژ و قدرتمند”راز” علی نظامی فرد تماس بگیرید.
شماره تماس : 09194403319

Leave a Reply

Your email address will not be published.