ارتباط موفقیت با تام و جری چیست؟

tom-and-jerry-cartoon-hd-wallpapers-2
دسامبر 04 2016

ارتباط موفقیت با تام و جری چیست؟

سالن یار

مجله موفقیت – اصغر اصغری : آنچه که موجب افزایش کیفیت و رضایتمندی و همچنین ارتقای سطح زندگی و شغلی می شود و نیز به بهبود روابط میان انسان ها کمک می کند، موفقیت است که همواره تشکیل شده از یکسری عوامل به هم پیوسته و منسجم می باشد.

امروزه بسیاری از این عوامل که برخی از آنها به راحتی قابل درک نیز هستند، شناخته شده اند؛ تاثیر گذاری این عوامل را می توان در ایجا شور و اشتیاق، اعتماد به نفس، فرصت طلبی، افزایش انرژی مثبت و همچنین ایجاد روابط پر ثمر به خوبی مشاهده کرد. اما با این همه آیا می توان گفت همه عوامل موثر در پیدایش پدیده ای به نام موفقیت در زندگی فردی و یا گروهی انسان ها شناخته شده اند، به راحتی قابل ارزیابی اند و کاملا مقابل چشم ما قرار دارند؟ طبیعتا پاسخ این سوال منفی است؛ چرا که تجربه بسیاری از چهره های موفق که در خلق آثار جاودان این جهان تجربه ای گران سنگ داشته اند، خلاف این موضوع را به ما ثابت می کند.

شاید موسیقی کارتون مشهور تامو جری بتواند مثال مناسبی برای این فرضیه باشد. حدود 75 سال از معرفی دو چهره مشهور انیمیشن جهان، یعنی «تام و جری»، می گذرد. شخصیت هایی که حتی نامشان را از میان درگیری های جنگ جهانی اول وام گرفته اند؛ یعنی جایی که در آن سربازان انگلیسی را «تام» و مبارزان آلمانی را «جری» می خواندند.

اما آنچه باعث شده است این کارتون تا این حد میان مردم جهان با تفاوت های آشکار فرهنگی، اجتماعی، علمی و حتی شکاف غیرقابل انکار نسل ها همچنان عنوان پرمخاطب ترین انیمیشن جهان را به خود اختصاص دهد، عامل نادیده و نامحسوس موسیقی آن است. شاهکار بزرگ «اسکات بردلی» یکی از ماهرترین سازندگان موسیقی جهان که در زمانه خود دست به خطر بزرگی زد و به موفقیت رسید.

او به هیچ عنوان از موسیقی های رایج آن زمان احساس رضایت نداشت؛ برای همین دنبال کار خود را گرفت تا در نهایت به چنین شیوه ای از روایتگری موسیقی برسد. بردلی به خوبی دریافته بود که کارتون ها به دلیل شیوه خاص روایتشان، به سبکی از کمپوزیسیون نیاز دارند که تصاویر را زنده کند و به آن روح ببخشید. قطعات موسیقی که بردلی برای کارتون تام و جری ساخت، بهصورت مجزا معنای به خصوصی نداشت؛ اما هنگام ترکیب با تصاویر انیمیشن به آن ها عمق و احساس می بخشید.

موسیقی در اینجا قطعه ای جدا بود که بر روی تک تک شخصیت ها و احساساتشان رابطه ای تنگاتنگ ایجاد می کرد. اسکات بردلی نوعی از هارمونی را ساخت که بیش از هر قطعه دیگری در جهان شنیده شد، اما هیچ گاه به خاطر ساختن این قطعات شگفت انگیز مشهور نشد.

موسیقی دان قدرندیده هالیوود، حدود 30 سال برای کارتون های تام و جری تلاش کرد و بسیاری از آثار جاودان این مجموعه را به یاری گروه 75 نفری اش ساخت.

توفیق اسکات بردلی در ساخت موسیقی کارتون تام و جری یک اصل ناشناخته را در دنیای موفقیت برای همه آشکار کرد. گروه بزرگ، پرهزینه و موسیقی منحصر به فردش هیچ گاه در طول تماشای کارتون دیده نمی شوند. اماحس نشدن موسیقی دلیل بر عدم وجود آن نیست. حالا کافی است یک بار هم که شده است، کارتون تام و جری را بدون موسیقی تماشاکنید تا به تاثیر فوق تصور آن پی ببرید.

موسیقی انیمیشن این اثر همچون روح روایتگری است که بدون آن، انگار هیچ اتفاقی نمی افتد. سحر و جادوی کارتون از بین می رود و آن را به اثری پیش پا افتاده تبدیل می کند. شاید بسیاری از تولیدکنندگان و یا سازندگان انواع کالاها و خدمات این اصل را به راحتی فراموش کنند.

آن ها حاضر نیستند برای عواملی که به چشم نمی آیند و یا به راحتی حس نمی شوند، هزینه های گزافی بپردازند. اما گاهی همین عوامل به ظاهر پنهان تاثیری شگرف بر موفقیت و یا عدم موفقیت آن خواهدداشت. مولفه هایی نامرئی که به شدت برای تقویت ایده های خلاقانه و جلوه گری آن ها می توانند نقش آفرین باشند.

نکته مهم این است که در برخی موارد، این عوامل ناپیدا هزینه هایی سنگین بروی دست شما می گذارند؛ بنابراین در اینجا مدیر و یا مسئولی موفق عمل خواهدکرد که بتواند خطرپذیری بالاتری از خود نشان دهد و به ارزش عوامل پشت پرده موفقیت واقف باشد. بار دیگر باید به این فرضیه مهم در رسیدن به موفقیت بازگردیم. عوامل موفقیت همیشه جلوی چشم نیستند؛ درست مثل موسیقی تام و جری و خالق استثنایی آن، اسکات بردلی!

Leave a Reply

Your email address will not be published.