خلاقیت ایرانی : آجرهایی از جنس سیگار

ته سیگار
نوامبر 09 2016

خلاقیت ایرانی : آجرهایی از جنس سیگار

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن در دهه های اخیر تبدیل به یکی از عادات غلط و بسیار مضر شدهکه متاسفانه سالیانه سبب مرگ بسیاری از انسان ها می شود. سیگارهایی که نه تنها برای سلامتی انسان بسیار مضر هستند بلکه بقایای آنها به یکی از معضلات و مصیبت های زیست محیطی تبدیل شده بطوری که از آنها به عنوان قاتل خاموش زمین یاد می شود. ته سیگارها در نظر بسیاری از افراد بی اهمیت جلوه می کنند در حالی که اگر این افراد ته سیگار را به عنوان ماده ای مصنوعی و غیر  قابل تجزیه بشناسند شاید نگاه خود را تغییر دهند.

دکتر «عباس مهاجرانی»، محقق ایرانی دانشگاه استرالیا موفق به ساخت آجرهایی از جنس ته سیگار شده که نه تنها از هزینه تولید کمتری برخوردار است بلکه مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد.

دکتر عباس مهاجرانی به همراه همکارانش از دانشگاه RMIT استرالیا موفق به ساخت آجرهایی با استفاده از ته سیگارها شده اند که نه تنها ارزان تر است بلکه از هزینه مصرف انرژی کمتری نیز نسبت به محصولات

ته سیگارها در صورت ترکیب با محصولات گیاهی به سادگی می توانند فلزات سنگینی را تولید کنند که عامل مهمی برای آلودگی خاک و آب محسوب می شوند. در این مطالعه ، دکتر مهاجرانی و همکارانش از دانشگاه RMIT با استفاده از ته سیگارها موفق به ساخت آجری شدند که علاوه بر کاهش هزینه حرارت یا سرمایش منازل، از هزینه تولید کمتری نیز برخوردار است.

دکتر مهاجرانی معتقد است با استفاده از این روش می توان به نجات محیط زیست پرداخته و در کاهش آلودگی هوا نیز نقش مهمی را ایفا کرد زیرا همیشه نگرانی های بسیاری در رابطه با ته سیگارها و ترکیب آنها با سایر مواد در طبیعت وجود داشته اما با ترکیب ته سیگارها با آجرها علاوه بر حل این مشکل می توان به کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی ها نیز پرداخت.

دکتر مهاجرانی در پایان خاطر نشان کرد: « ته سیگار، معضل تمامی کشورهای دنیا است پس در مرحله بعدی ، نیازمند همکاری و کمک دولت ها و صنایع هستیم تا بتوانیم این راه حل را برای غلبه بر این مشکل اجرا کنیم. »

نتایج این پژوهش در مجله Journal of Waste Management به چاپ رسیده است.

منبع : رکنا

Leave a Reply

Your email address will not be published.