بانجی جامپینگ و خطرات آن

Bungee Jumping, Master Jump
نوامبر 10 2016

بانجی جامپینگ و خطرات آن

همه ورزش هایی که ما انجام می دهیم و از آنها لذت میبریم می توانند با خطرات زیادی همراه باشند که به همین منظور بایستی قوانین آن بازی و مسائل ایمنی مربوط به آن کاملاً رعایت شود. ورزش بانجی جامپینگ هم از این قاعده مستثنا نبوده و افرادی که از وسایل مطمعن و استاندارد استفاده نمی کنند و یا به درستی پایین نمی پرند دچار آسیب دیدگی های جبران ناپذیری می شوند.

یکی از این افراد بدنشانس مایکل لاش بود که در سال 1986 به خاطر جراحات زیادی که در زمان پرش اشتباه روی بدنش به وجود آمد، از دنیا رفت. در سال 1997 لورا پترسون یکی از 16 عضو تیم قهرمانی بانجی جامپینگ آمریکا به خاطر آسیب شدیدی که به جمجمه اش وارد شد، جانش را از دست داد. او به خاطر پرش اشتباهی که انجام داد نتوانست خودش را کنترل کند و سرش به شدت با دیواره سکوی پرش لونیزیانا برخورد کرد.

ریشی باوجا هم یکی از قربانیان ورزش بانجی جامپینگ است که بعد از پرش از پل 80 متری نتوانست تعادلش را حفظ کند و پس از چند بار بالا و پایین رفتن ناگهان طنابش رها شد و از ارتفاع 50 متری به درون آب سقوط کرد. البته ضربه ای به سرش وارد نشد اما از ناحیه سینه به شدت با سطح آب برخورد کرده و همین امر باعث پارگی طحال، ترکیدگی جگر و شکستگی های کوچک درریشی باوجا هم یکی از قربانیان ورزش بانجی جامپینگ است که بعد از پرش از پل 80 متری نتوانست تعادلش را حفظ کند و پس از چند بار بالا و پایین رفتن ناگهان طنابش رها شد و از ارتفاع 50 متری به درون آب سقوط کرد.
البته ضربه ای به سرش وارد نشد اما از ناحیه سینه به شدت با سطح آب برخورد کرده و همین امر باعث پارگی طحال، ترکیدگی جگر و شکستگی های کوچک در استخوان ها و قفسه سینه اش شد. ریشی مجبور شد یک ماه تمام را بدون تکان خوردن در بیمارستانی در بانکوک بگذراند و بعد از آن به خانه خود در بور کشایر برگردد. با توجه به آسیب دیدگی های ریشی هیچ کس باور نمی کرد که او بتواند از مرگ حتمی نجات پیدا کند. ریشی که حالا در سلامت کامل به سر می برد، درباره تجربه سقوطش می گوید «من می دانستم که این ورزش ممکن است بسیار دلهره آور باشد اما نمی دانستم می تواند تا این حد خطرناک باشد.»
اسم یک زوج انگلیسی به نام های تیزیانا آکورا 25 ساله و آلبرتوگالتی 26 ساله هم در فهرست قربانیان ورزش بانجی ثبت شده است. آنها که برای ماه عسل خود به ایتالیا رفته بودند، پس از برش بانجی جامپینگ جان خود را از دست دادند. بعد از تحقیق از صاحب برج پرش مشخص شد که این برج برای تعمیرات جزئی بسته بود و او با اصرار زوج جوان مجبور

شده بود برج را برای پرش آماده کند. این برج چهار سال متوالی مورد استفاده قرار گرفته بود و تا آن زمان هیچ حادثه ای در آنجا اتفاق نیفتاده بود.نکته عجیب این بود که بااینکه طنابی که به پای زوج بسته شده بود تحمل وزن 2000 کیلوگرم را داشت اما از شانس بد آنها، وزن 90 کیلوگرمی آلبرتورا تحمل نکرده و پاره شد. تیزیانا هم که همزمان با شوهرش از بالای برج پایین بریده بود از دیدن این صحنه وحشت زده شده و به خاطر از دست دادن تعادلش به شدت با دیوار برج برخورد کرد و به خاطر ضربه ای که به سرش وارد شد جان خود را از دست داد. این پارگی خیلی شدید بوده و برای جلوگیری از جمع و لخته شدن خون، بانجی کار به عمل جراحی نیاز پیدا می کند. مشکل بعدی ای که برای بانجی کارهای تازه کار به وجود می آید، دیدن اشکال قرمز رنگ در جلوی چشم است، تجربه ای که در زمان وحشت بیش از اندازه برای بیشتر انسان ها پیش می آید. البته این مشکل در عرض چند ساعت از بین می رود.
یکی دیگر از مشکلات شایع بانجی جامپینگ تعویق گردش خون در قسمت ران یا بعد از پرش است. خوان پابلو یکی از بانجی جامپر کارهایی بود که پس از گذشت چند روز از پرشش از برج معروف بانجی در کلمبیا دچار دردی خفیف در پاهایش شد ولی به آن اهمیت نداد. اما بعد از پنج ماه درد پایش آن قدر زیاد شد که راه رفتن برای او دشوار شده بود. پزشکان بعد از بررسی مشکل خوان به این نتیجه رسیدند که گردش خون در قسمت ران پای او دچار مشکل شده است و همین امر باعث خشکی در رگ های این ناحیه شده پنجمین نفر در کل دنیا بود که دچار این مشکل شده بود. او برای درمان خود به بیمارستان های زیادی رفت و با مشهورترین پزشکان مشورت کرد اما هیچ کدام از آنها نتوانستند راه حلی به خوان پیشنهاد کنند. به خاطر همین خوان 36 ساله مجبور است تا آخر عمر از عصا برای راه رفتن استفاده کند.

منبع : آکاایران

Leave a Reply

Your email address will not be published.