نيروي حاصل از تحسين

تحسین
دسامبر 31 2016

نيروي حاصل از تحسين

سالن یار

دوهفته نامه راز – امیرحسن مکی : برقراركردن روابط موفق يكي از كليدهاي موفقيت است. ما انسان‌ها موجوداتي منزوي نيستيم و به‌تنهايي نمي‌توانيم به قله‌هاي موفقيت صعود كنيم. يكي از اصولِ برقراركردن روابط موفق اين است كه در ديگران «روح زندگي» بدميم. در ملاقات با هر كس، يا به او جان مي‌بخشيم يا جانش را مي‌گيريم! لابد مي‌دانيد منظورم چيست. بعضي از آدم‌ها «مشوق» هستند و پس از ديدار با آن‌ها احساس مي‌كنيد جاني دوباره گرفته‌ايد. بعضي‌ها هم هستند كه پس از ديدنشان احساس مي‌كنيد از زندگي سير شده‌ايد! افراد موفق، كساني هستند كه در زنده‌كردن روحيه‌ي ديگران استادند.

يكي از روش‌هاي احياي ديگران تحسين آن‌هاست. تحسين نيروزاست! وقتي كسي را تحسين كنيد، تحولي در او، خودتان، و رابطه‌تان ايجاد مي‌شود. آخرين باري كه كسي شما را تحسين كرد يادتان هست؟ احساس فوق‌العاده‌اي به شما دست داد، مگر نه؟ به احتمال قوي پس از آن بيشتر به آن فرد علاقه‌مند شديد، اين‌طور نيست؟

البته، منظور من از تحسين، تملق و چاپلوسي نيست. منظورم اين است كه صادقانه از خصوصيات و اعمال مثبت ديگران تعريف و تمجيد كنيد. به آن‌ها دروغ نگوييد. خطاهايشان را به ايشان گوشزد و اعمال شايسته‌شان را تحسين كنيد!

با در نظر داشتن اين مطلب، برويم سراغ مزاياي تحسين و روش‌هايي براي شروع اين كار.

مزاياي تحسين

مناسبات‌تان را گسترش مي‌دهد. زندگي بر اساس روابط استوار است: روابط خانوادگي، دوستي‌ها و روابط كاري. وقتي جنبه‌هاي مثبت مردم را تحسين كنيم، روابطمان گسترش مي‌يابد. اين، هم به نفع آن‌هاست و هم به نفع خودمان.

قدرتِ نفوذ و رهبري‌تان را گسترش مي‌دهد. به نظر شما چه كسي از توانايي رهبري و نفوذي بيشتر در ميان پيروانش برخوردار است؛ كسي كه ايراد مي‌گيرد يا كسي كه تحسين مي‌كند؟

رابطه‌اي مستحكم همراه با وفاداري ايجاد مي‌كند. وقتي كسي را تحسين كنيد از ته دل به شما وفادار مي‌شود، زيرا متوجه مي‌شود به فكر او هستيد، دوستش داريد، و قدرش را مي‌دانيد. اين، موفقيت شما را در پي دارد.

باعث رضايت بيشتر و خوشحالي مردم مي‌شود. من از صميم قلب بر اين باورم كه ما موظفيم ديگران را تشويق كنيم و به آن‌ها روحيه بدهيم. آن‌ها به اين كارِ ما نياز دارند. تشويق و تحسين مردم، عملي بسيار شايسته و نيكوست. حتي اگر هيچ نفعي از اين كار به ما نرسد، روحيه‌دادن به ديگران عين صواب است. هميشه كساني پيدا مي‌شوند كه روحيه‌ي ديگران را تضعيف كنند؛ اما فرد موفق كسي است كه ديگران را تحسين و تشويق كند!

روش‌هايي براي تحسين

ويژگي‌هاي شخصيتي. كسي كه با وي در ارتباط هستيد چه خصوصياتي دارد؟ شاد است؟ سخت‌كوش است؟ صادق است؟ به او بگوييد ويژگي‌اش را تحسين مي‌كنيد. مي‌توانيد با گفتن يك كلام، ارسال كارت يا با يك تماس تلفني اين كار را بكنيد. به‌عنوان مثال مي‌توانيد بگوييد: «مي‌داني علي، از نظر من سخت‌كوشي تو به‌راستي ستودني است. گويا تو هميشه اولين كسي هستي كه سرِ كار حاضر مي‌شوي و آخرين كسي هستي كه اينجا را ترك مي‌كني. تو به‌راستي يك الگوي خوب به‌شمار مي‌روي و من از صميم قلب از تو سپاسگزارم.» به همين سادگي!

عملكرد. اين هم درست مثل نمونه‌ي پيشين است: «محمد، نمي‌دانم آيا كسي به تو گفته كه در تنظيم گزارش سالانه گل كاشتي!؟ گزارشت فوق‌العاده است و آمارهايي كه درآورده‌اي به ما كمك مي‌كند وظايف و مسؤوليت‌هاي خودمان را بهتر انجام دهيم. از تو متشكرم. كارَت به‌راستي قابل تحسين است.»

ارسال كارت، هديه يا مرخصي دادن، روش‌هاي ديگري است كه به‌وسيله‌ي آن‌ها مي‌توانيد از فرد موردنظر قدرداني كنيد.

سعي كنيد در طي روز دست‌كم پنج نفر را تحسين كنيد. اگر مي‌توانيد، تعداد آن را به ده نفر افزايش دهيد. درصورت امكان، از تمام كساني كه در طي روز با آن‌ها سروكار داريد تعريف كنيد. اين كار مستلزم تلاش و تمرين، اما امكان‌پذير است. حالا، هر گُلي بزنيد به سر خودتان زده‌ايد، چون همان‌طور كه گفته شد، چنانچه ديگران را تحسين كنيد، هم به نفع آن‌هاست هم به نفع خودتان.


برای درج آگهی در سایت سالن یار و مجله راز با مدیر تبلیغات دو هفته نامه پرتیراژ و قدرتمند”راز” علی نظامی فرد تماس بگیرید. 
شماره تماس : 09194403319

Leave a Reply

Your email address will not be published.