طب سنتی ایران : گياه مأمور است تا به انسان خدمت كند

طب سنتی
اکتبر 20 2017

طب سنتی ایران : گياه مأمور است تا به انسان خدمت كند

سالن یار(تشریفات و اجاره سالن همایش،سمینار،کنفرانس)

مجله رازدکتر حسن حاج طالبی :

  • گياه سرمايه‌اي والاتر و برتر از نفت است:

طب سنتي سرمايه‌اي بالاتر و ارزشمندتر از نفت است؛ اما گياه‌درماني كه يكي از روش‌هاي معجزه‌گر طب سنتي است، مي‌تواند به‌تنهايي اين نقش مهم را ایفا کند.

امروزه گران‌قيمت‌ترين گياهان دارویي جهان از جمله زعفران كه در حال حاضر به قیمت هر كيلو سه‌ميليون تومان به‌فروش مي‌رود تا شيرخشت كه هر کیلو دويست‌وپنجاه‌هزار تومان قيمت دارد، در ايران به‌عمل مي‌آيد كه در این میان سرمايه‌گذاري روی هر كدام از هزاران گياهي كه بومي ايران است، مي‌تواند كشور را بيمه كند و ما را از وابستگي در همه‌ی زمينه‌هاي صنعتي، علمي و اقتصادی نجات دهد.

  • گياه، عامل ايجاد اشتغال سالم:

هيچ لذتي بالاتر از كشاورزي نيست؛ اما كشاورزي در رشته‌ی گياهان دارویي بسيار ارزشمند و مهم است، زیرا زمين‌هاي مختلف را مي‌توان زير كشت گياهان دارویي برد و هزينه‌ی دستیابی به سلامت را كاهش داد و از همه مهم‌تر هزاران جوان تحصیل‌کرده در رشته‌ي كشاورزي و دیگر رشته‌هاي مرتبط را مشغول به كار كرد. اين شغل كه ارتباطی مستقيم با حفظ سلامت و درمان دردهاي مردم دارد، يكي از بهترين فعالیت‌ها به‌شمار می‌آید و از ظرافت خاصی نیز برخوردار است.

  • گياهان دارویي، داروهاي گياهي:

این دو اصطلاح با وجود این‌که کاملاً از هم جدا هستند، پيوستگي ژرفي با یکدیگر دارند. گياه، دارويی دست‌نخورده و بكر است كه از دل طبيعت بيرون مي‌آيد و به ده‌ها روش از آن استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از دم‌كرده، جوشانده، ضماد، خيس‌خورده، پودر، بخور و غیره که در همه‌ي آن‌ها به‌طور مستقيم از گياه دارویي استفاده مي‌شود؛ اما گاهي نياز است گياه با تغييراتي حساب‌شده به داروي گياهي يا فراورده‌ي بهداشتي و تغذيه‌اي تبديل شود. برای مثال شامپو، صابون، كرم، قرص و‌ كپسول گياهي همگی داروهايي هستند كه پس از فراوری گياهان مختلف تهیه مي‌شوند و وجودشان برای جامعه‌ي امروز ضروری است؛ اما هيچ‌گاه به‌اندازه‌ي گياه دارویي مؤثر نيست. گياه دارویي دست‌نخورده، وقتی به داروي گياهي تبديل مي‌شود در طول مراحل فراوري، دست‌خورده مي‌شود و اين دستكاري‌ها بايد آن‌قدر با ظرافت و حساسيت انجام شود كه ماده‌ي مؤثره‌ی گياه در داروي گياهي به حداكثر مقدار استاندارد برسد.

  • قسمت‌هاي مورد استفاده‌ي گياه:

حكمت آفرينش گياهان دارویي، بسيار متنوع و پيچيده است. هر گياه از ريشه، ساقه، گل، برگ، تخم، پوست ساقه و ريشه، ميوه و سایر اجزا تشكيل شده است كه هر كدام مأموريتی ويژه دارد. برای مثال سنبل‌الطيب به‌خاطر گل، به‌ليمو به‌خاطر برگ، شنبليله به‌دلیل تخم، دارچين به‌خاطر پوست و خرما به‌واسطه‌ي ميوه‌اش مشهور است؛ اما علاوه بر این بخش مهم، بخش‌هاي ديگر گياه هم اثرات درماني دارند.

  • دور ريزهای شفابخش:

هر گياه، دور ريزي دارد كه ما در طول روز ميليون‌ها كيلو از آن را در سراسر كشور به زباله‌دان مي‌اندازيم. برای مثال دو كيلوگرم سبزي نعناع مي‌خريم، برگ‌هايش را جدا مي‌كنيم و ساقه‌هايش را دور مي‌ريزيم. پرتقال مي‌خوريم و پوستش را دفع مي‌كنيم. سنجد یا زیتون استفاده می‌کنیم و هسته‌ی آن را دور مي‌ريزيم، در صورتي كه پوست سيب، پرتقال، خيار، هندوانه، خربزه و دیگر میوه‌ها هر كدام يك يا چند اثر درماني دارند و هسته‌ي خرما و زيتون، كاكل ذرت و دم گيلاس نیز سرشار از اثرات شفابخش هستند.

  • در هر منطقه، گياهي مهم براي درمان دردهاي همان منطقه وجود دارد:

سياه‌دانه‌ی همدان، خربزه‌ي ايوانكي، آنخ (کاکوتی) بجنورد، انار ساوه، خرماي بم، نعناع قم، زعفران شمال خراسان و دیگر گياهان بومی، بی‌شک به نیازهای دارویی بومیان آن منطقه پاسخ می‌دهد و مردم با جستجو و تحقيق در می‌یابند كنار ديوارهاي كوچه‌ي آن‌ها ترشك، خارشتر، ختمي و ده‌ها گياه رویيده است كه مي‌توانند بيماري‌هاي خود را با آن درمان كنند. انار نیز خاصیت‌های دارویی فراوانی دارد و در این میان كافي است يك درخت انار در باغچه‌ی حياط خانه داشته باشید، زیرا در ريشه، پوست ريشه، ساقه، پوست ساقه، برگ، گل، پوست ميوه، تخم ميوه، آب ميوه، پيه ميوه و كاكل آن ده‌ها اثر درماني وجود دارد و اين‌ها همگی معجزات آفرینش به‌شمار می‌آیند.

  • مدرن‌درماني در گياه، خيانتي نابخشودني:

زندگي مدرن خطري بزرگ براي بشر است. تكنولوژي پيشرفته در بعضي موارد سودمند است؛ اما مدرنيسم همیشه نمي‌تواند براي بشر سودمند باشد. برای مثال مطمئناً ما از اينترنت كه حاصل زندگي مدرن امروز است در كار و زندگي بهترين و بیشترین بهره را مي‌بريم؛ اما نمي‌توانیم راهکارهای طبی مدرنيسم را همیشه در حفظ سلامت و بهداشت مؤثر بدانیم. گياه جزئي از طبيعت است. طبيعت در ساختمان تمام موجودات عالم رمز و رازي دارد و كنكاش در اين رمز و راز، باعث كشف اسراري مي‌شود كه نجات‌بخش است و با خلقت آن‌ها ارتباط مستقيم دارد. سنت كه قانون كهن در جهان است، به‌عنوان ريشه‌اي‌ترين مكتب، حافظ انساني است كه متصل به طبيعت است، زیرا جنس انسان و طبيعت یگانه است و طبع و مزاجشان به هم وابستگی دارد. خداوند هنگام آفرینش گياهان براي آن‌ها مزاجي خلق كرده است و حتی در این میان تمام نقاط جهان و علاوه بر این شهرها، فصل‌ها، روابط، غذاها و سایر مخلوقات مزاجی جداگانه دارند. از این رو خداوند مي‌فرمايد: «اي انسان من همه‌چيز را براي تو و تو را براي خودم آفريدم.» پس تمام مزاج طبيعت براي حفظ تعادل مزاج انسان است؛ لذا وقتي مي‌خواهيم گياهي را براي حفظ سلامت يا درمان درد به انسان بدهيم، بايد مزاج گياه و انسان و طبيعت پيرامونش را درنظر بگيريم. برای مثال برنج براي ساکنان شمال کشورمان دارو به‌شمار می‌رود؛ اما براي يزدي‌ها به همراه مصلحي كه خشكي آن را خنثي كند، عاملی شفابخش است، زیرا مصرف آن به‌تنهايي باعث يبوست می‌شود و یبوست مادر همه‌ی بيماري‌ها است. علاوه بر این زنجبيل که مزاجی گرم و خشك دارد، داروي گياهي فصل زمستان است، زیرا زمستان مزاجی سرد و تر دارد و اگر مجبور شويم به فردي كه مزاجی گرم و خشك دارد، زنجبيل بدهيم، هم بايد مقدارش را كم كنيم و هم آن را همراه با یک مصلح تجويز كنيم؛ اما سركه براي گرم‌مزاجان دارو است. با وجود این در صورتي که بلغم يا سودای این افراد غلبه یابد، همین دوا باعث بلا می‌شود!

همگی این موارد، جزو مباني تجويز گياهان دارویي يا داروهاي گياهي به روش طب سنتي است؛ اما امروزه مي‌بينيم داروخانه‌ها مملو از شربت‌ها و قرص‌ها و قطره‌ها و كپسول‌هاي گياهي است كه برای مثال در يك بيماري براي همه‌ي مردم تجويز مي‌شود. به همين دليل داروهاي گياهي موجود در بازار نمي‌تواند معجزه كند. برای مثال قطره‌ي آنتي‌ميگرن را به آقایان و خانم‌هاي جوان و پير، اطفال و دیگر افراد تجويز مي‌كنند و اين بدترين نوع تجويز داروهاي طبيعي است، در صورتي كه براي درمان ميگرن به فردي كه مزاج گرم و تر دارد، سركه مي‌دهيم و به سرد و تر مزاجان سياهدانه و به سرد و خشك مزاجان عسل تجویز می‌کنیم و به كسي كه مزاجش گرم و خشك است، آلوبخارا را پیشنهاد مي‌كنيم.

جالب اين‌كه در سنين مختلف مزاج‌ها متفاوت و در تجويز بی‌اندازه مؤثر است. پس در مدرن‌درماني كه برای درمان یک نوع بیماری در هزاران نفر يك نوع دارو تجویز می‌کنند، در حقیقت بدترين نوع تجويز گياه‌درماني را به‌كار مي‌برند. ما نمي‌توانيم براي همه‌ی سردردها فقط سنبل‌الطيب تجویز کنیم، زیرا بدون اصلاح مزاج هيچ دارویي نمي‌توان درمانی كامل انجام داد. کارشناسان مدرن‌درمانی مي‌خواهند گياه را همچون استامینوفن تجويز كنند، در صورتي كه گياه، شخصيت، مزاج و مأموريتي دارد كه تنها با دانش طب سنتي قابل تجويز است، نه طب مدرن.


Leave a Reply

Your email address will not be published.