راز مهم سلامت قانون درست غذا خوردن است

غذای خوشبختی
اکتبر 22 2017

راز مهم سلامت قانون درست غذا خوردن است

سالن یار(تشریفات و اجاره سالن همایش،سمینار،کنفرانس)

مجله رازلادن شريعت‌زاده :

انواع گوناگون غذا، نشاسته و پروتئين، هركدام روند گوارشي بسيار متفاوتي در معده دارند. درنتيجه اگر نشاسته‌اي مثل نان همراه با پروتئيني مثل گوشت مصرف شود، هر كدام در روند گوارش ديگري تداخل مي‌كنند. در نتيجه هيچ‌كدام از این دو ماده‌ی غذایی كاملاً هضم نمي‌شوند، ارزش غذايي آن‌ها از بين مي‌رود، تورم و ناراحتي جسماني به‌وجود مي‌آورد و انرژي ارزشمندي كه مي‌توان از آن به شكل بهتري استفاده كرد، در اين روند كاهش مي‌يابد. اگر اين وضعيت، در دوره‌اي از سال ادامه يابد، دستگاه گوارش دچار اختلال مي‌شود و سلامت عمومي بدن آسيب مي‌بيند و در نهایت عمر كوتاه مي‌شود.

وقتي شخص در هر نوبت يك نوع غذا مي‌خورد، به ناسازگاري غذايي در معده دچار نمي‌شود. از این رو توصيه مي‌كنيم ميوه‌ها، سبزيجات و نشاسته را از گوشت و ماهي و طيور جدا كنيد. اين حق شما است كه يك وعده‌ي غذايي حاوي گوشت داشته باشيد یا كره، تخم‌مرغ و پنير را با يك وعده‌ي غذايي گوشتي يا نان قهوه‌اي همراه با چاي يا قهوه ميل كنيد؛ اما نبايد وعده‌ي غذايي خود را با يك چيز شيرين يا نشاسته‌اي يا كيك پودينگ تمام كنيد. در واقع شما مي‌توانيد در يك وعده‌ي غذايي از انواع مختلف گوشت استفاده كنيد. چربي‌هايي كه منبع حيواني دارند، زیانبارند، درحالي‌كه انواع مفيد آن شامل دانه‌ها، غلات، ميوه و سبزي مي‌شوند، حاوي چربي هستند. شكر سفيد و تمام غذاهايي كه حاوي شكر سفيد هستند، بايد به مقدار كم استفاده شوند. به‌جاي شكر مي‌توانيد از عسل و شيريني‌هاي طبيعي به مقدار متوسط بخوريد.

نكته‌ي ديگر اين‌كه هر چه مي‌خوريد، بايد پیش از اين‌كه به معده برسد، در دهان به‌خوبي جويده شود و اگر در این میان غذا را قورت بدهيد، اين مرحله‌ي مهم و حياتي را ناديده گرفته‌ايد. در اين صورت غذا وقتي به معده مي‌رسد، به‌راستي خطرناك است. غذاهاي پروتئيني مانند گوشت ماهي و طيور، نسبت به غذاي نشاسته‌اي پيچيده‌ي مركب، كمتر نيازمند جويدن است. هر قدر غذا كامل‌تر جويده شود، ماده‌ي غذايي تأثير بيشتري خواهد داشت.


Leave a Reply

Your email address will not be published.