جدایی بدون مهر طلاق

طلاق ازدواج عشق
اکتبر 17 2017

جدایی بدون مهر طلاق

سالن یار(تشریفات و اجاره سالن همایش،سمینار،کنفرانس)

مجله رازمهرنوش صفایی :

طلاق همیشه پایان راه نیست. گاهی ازدواج‌ها می‌میرند، بی آن‌که شناسنامه‌ها رنگ مهر طلاق را به خود بگیرند. هیچ جادویی در کار نیست. آنچه طلسم یک عشق را باطل می‌کند، از بین رفتن ذخیره‌ی عاطفی طرف مقابل و خالی شدن قلب او از احساسات و افکار مثبتی است که وجود او را به ‌وجود طرف مقابل پیوند زده است. گاهی نیز ناآگاهی و عدم اجتناب از قاتلین ازدواج، سبب فروپاشی یک رابطه‌ی عاطفی می‌شود؛ قاتلینی که در نزدیکی رفتار و اعمال ما زندگی کرده و خونسردانه کمر به قتل رابطه‌ی عاشقانه‌ی ما می‌بندند، بی آن‌که ما را متوجه فرجام تلخ خود کنند. متأسفانه نتیجه‌ی این غفلت و ناآگاهی همیشه مرگ است؛ مرگ رابطه‌ای که در صورت مدیریت درست می‌توانست به یک عمر زندگی سعادتمند و دستیابی به خوشبختی دائمی بینجامد. به همین دلیل شناسایی و تمرکز روی قاتلین ازدواج، پیوند عاطفی شما را از مرگ حتمی نجات می‌دهد.

شناسایی قاتلین ازدواج و رابطه

طبق نظریه‌ی دکتر گات من، چهار قاتل ازدواج عبارت‌اند از:

 • انتقاد و حمله به شخصیت طرف مقابل؛
 • تحقیر (که بدترین شیوه برای تخریب طرف مقابل است و به‌شدت سبب ایجاد حالت نفرت و انزجار می‌شود)؛
 • قرار گرفتن در حالت تدافعی (یعنی در هر اتفاق یا حادثه‌ای تقصیر را به گردن طرف مقابل انداختن یا حق را به جانب خود گرفتن)؛
 • ‌تسلیم شدن اجباری و ‌بی‌تفاوتی در برابر واکنش‌ها و احساسات طرف مقابل.

اینک با توجه به چهار عامل ویرانگر فوق، لازم است به سلاحی مجهز شوید که از رابطه و ازدواج شما در برابر این چهار دشمن محافظت و از سلامت و حیات آن نگهداری می‌کند. این سلاح‌ها عبارت‌اند از:

اصول هفت‌گانه‌ی حفظ و نگهداری از ازدواج

 • شناخت و درک نقشه‌ی احساسی طرف مقابل: احساسات افراد، درست مانند شهرها و کشورها نقشه‌ی مشخصی دارد. برای آن‌که از ازدواج و رابطه‌تان نگهداری کنید، لازم است نقشه‌ی احساسات و عواطف همسرتان را درست و دقیق بشناسید و نکاتی را که برای او مهم است، بیابید. هر چه با همسرتان ارتباط بهتری برقرار کنید و برای درک نکات مهم آن دقت، توجه، احترام و حمایت بیشتری به‌خرج دهید، مخزن عاطفی همسرتان را از حس مثبت و عشق بیشتر سرشار کرده‌اید.
 • حسن‌جویی را در خود تقویت کنید: هیچ انسانی کاملاً بد نیست. بنابراین اگر عادت کنید که همیشه به صفات مثبت طرف مقابل، احساسات دلپذیر و زمان‌های خوبی که با هم گذرانده‌اید، توجه کنید و به‌جای بزرگ کردن و مرور عیوب همسرتان، بر نقاط مثبت شخصیت و رفتارش تمرکز کنید، بسیاری از احساسات ناخوشایندتان را نسبت به طرف مقابل فراموش می‌کنید و به‌جای آن سرشار از حسن قدرشناسی و قدردانی می‌شوید.
 • قهر کردن همیشه چاره‌ی کار نیست: همواره از خداوند به خاطر کنار یکدیگر بودن، سپاسگزار باشید. رنجش‌ها و دل‌خوری‌ها اجتناب‌ناپذیرند؛ اما به راه انداختن آشوب و قهر کردن‌های طولانی و نادیده گرفتن وجود و احساسات دیگری، پشت کردن به نعمتی است که خداوند به شما ارزانی داشته است. پس هرگاه فرصتی برای قهر یا آشتی به‌دست آمد، دومی را انتخاب کنید، زیرا به هر حال زندگی و سرنوشتی حتمی به‌نام مرگ، به‌اجبار روزی مسیر زندگی شما را از همسرتان جدا خواهد کرد.
 • تأثیر‌پذیری: در ارتباط با افکار، احساسات و باورهای همسرتان با ذهنی باز و بدون تعصب برخورد کنید، زیرا همیشه حق با شما نیست.
 • مشکلات حل‌شدنی را به‌سرعت حل کنید و آن‌ها را پشت گوش نیندازید: مشکلات به دو دسته‌ي حل‌شدنی و حل‌نشدنی تقسیم می‌شوند. مشکلات حل‌شدنی را با استفاده از ترفندهای سیاست‌مدارانه و به شکلی محترمانه حل کنید و به‌هیچ‌وجه بررسی این موارد را به آینده موکول نکنید. گاهی یک فکر کوچک اشتباه یا سوء تفاهمی بی‌ارزش به‌مرور زمان به چنان بهمن مهیبی تبدیل می‌شود که می‌تواند همه‌ی زندگی و عشق شما را ببلعد. اگر مایلید رابطه‌ی خود را حفظ کنید، حل هیچ اختلاف، رنجش، سوء تفاهم یا مشکلی را به دست زمان نسپارید.
 • مشکلات حل‌نشدنی را بپذیرید و با سلاح بردباری به جنگ قاتلین ازدواج بروید: همواره با آرامش دعا کنید و بگویید: «خداوندا به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را نمی‌توانم تغییر دهم و شهامتی عطا فرما که تغییر دهم آنچه را می‌توانم و خردی عطا فرما که بتوانم تفاوت این دو را بشناسم.»

با استناد به آنچه گفتیم، چنانچه در زندگی و رابطه‌ی خود، چیزی را تغییرناپذیر و حل‌نشدنی تشخیص دادید، بکوشید حس بخشش و گذشت را در وجودتان تقویت کرده و با پذیرش موارد تغییرناپذیر، به بهترین وجه زندگی کنید.

 • سهم خود را در شکست یا موفقیت ازدواج و رابطه‌تان بپذیرید: در هیچ رابطه یا ازدواجی، یک فرد به‌تنهایی تأثیرگذار نیست. به همین سبب شکست یا موفقیت هر رابطه مرهون تلاش، دانایی، خرد و توانایی هر دو طرف است. حتی اگر یکی از طرفین خوب مطلق و دیگری بد مطلق باشد، تا زمانی که هر دو با هم تلاش نکنند، رابطه به شکست یا موفقیت نخواهد انجامید. متأسفانه این روزها بسیاری از زوجین پس از طلاق یا جدایی عاطفی، معتقدند پیش از این برای بقای زندگی مشترکشان، با تمام وجود کوشیده‌اند؛ اما راه به جایی نبرده‌اند. در نتیجه همه‌ی تقصیرها را به گردن طرف مقابل می‌اندازند و خود را مبرا از هر خطا، اشتباه یا نقصی می‌دانند. متأسفانه این نوعی خودفریبی بزرگ است، زیرا ازدواج یا هر رابطه‌ی عاطفی، درست به بازی الاکلنگ شبیه است که در آن زمین خوردن یکی از طرفین بازی تنها زمانی ممکن است که طرف مقابل صحنه را ترک و از پذیرش تقصیرات خود شانه خالی کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.