بزرگ فكر كنيد

تفکر فکر موفقیت ذهن
سپتامبر 17 2017

بزرگ فكر كنيد

سالن یار(تشریفات و اجاره سالن همایش،سمینار،کنفرانس)

مجله راز :

در يك جلسه‌ي فروش فوق‌العاده، مدير بازاريابي شرکتی بي‌نهايت هيجان‌زده بود و مي‌خواست مطلبي را روشن کند. نماينده‌ي ارشد سازمان نیز روي سکو کنار مافوق خود ايستاده بود. او قيافه‌اي بسيار معمولي داشت و در سال گذشته، شصت‌هزار دلار درآمد کسب کرده بود، در حالی که متوسط درآمد نمايندگان ديگر دوازده‌هزار دلار بود.

مدير، اعضاي جلسه را احضار کرد و گفت: «از شما مي‌خواهم خوب به هَري نگاه کنيد! حالا بگوييد او چه دارد که شما نداريد؟ درآمد هري پنج‌برابر متوسط درآمد شماست؛ ولي آيا او پنج‌برابر باهوش‌تر است؟ خير، طبق آزمون‌هاي کارکنان ما این‌طور نیست. من بررسي کردم و دریافتم او در سازمان، فردي معمولي است. آيا پنج‌برابر سخت‌تر از شما دوستان کار می‌کند؟ نه! بلکه طبق گزارش‌ها، درواقع حتی بيشتر از شما به مرخصي رفته است. آيا در منطقه‌اي بهتر زندگي مي‌کند؟ آيا تحصيلاتش بيشتر است؟ آيا سالم‌تر است؟ نه، این طور نیست! هري به‌اندازه‌ي فردی عادی توانایی دارد؛ اما تفاوتش با بقيه‌ي شما اين است که فکر او پنج‌برابر بزرگ‌تر است.» آن‌گاه سخنان خود را ادامه داد تا نشان دهد آن‌قدر که اندازه‌ي فکر انسان در ايجاد موفقيت تأثير دارد، اندازه‌ي مغز انسان این تأثیر را برجای نمی‌گذارد.

مطالعه‌ي سرگذشت‌هاي گوناگون ثابت کرده است موجودی حساب‌هاي بانکي، ميزان خشنودی و رضايت عمومي هر فرد به‌اندازه‌ي فکر او بستگي دارد. اگر فکر بزرگ اين‌قدر نتيجه‌بخش است، چرا همه بزرگ فکر نمي‌کنند؟ همه‌ي ما پیش از هر چیز، محصول تفکر محیط پیرامون خويش هستيم. علاوه بر این، محيط زندگی هر کس، توانایی و مهارت‌های او را ارتقا می‌دهد و می‌کوشد دگرگونش سازد. اين محيط بسیار کوچک به افراد تلقین می‌کند: «هرچه بادا باد، زیرا سرنوشت آدمی خارج از کنترل اوست. بنابراين آن رؤياها، آن زندگی بهتر و خانه‌ي قشنگ را فراموش کنيد و دیگر به آن دانشکده‌ي خاص براي فرزندان خود فکر نکنید، بلکه بردبار باشيد و تسلیم شوید!»

و چه کسي اين ادعا را نشنيده است که «موفقيت به بهايش نمي‌ارزد»؟! گويي آدم مجبور است روح خود، زندگي خانوادگی، وجدان و تمامی ارزش‌هايش را به‌ازاي فتح قله‌ي موفقیت بفروشد؛ ولي درواقع موفقيت به پرداخت بها نیازی ندارد و هر گامِ رو به جلو مفید و مؤثر واقع مي‌شود. همچنين اين محيط به ما مي‌گويد براي رسيدن به جايگاه‌هاي رفيع در زندگي، بيش از اندازه رقابت کنید؛ ولي آيا چنین است؟ يک رئيس کارگزيني می‌گفت تقاضانامه‌هايي که براي مشاغلي با حقوق سالانه ده‌هزار دلار به دستش مي‌رسد، پنجاه تا دويست‌وپنجاه برابر، بیشتر از آن‌هايي است که براي مشاغلي با حقوق سالي پنجاه‌هزار دلار دريافت مي‌کند. به اين معنا که رقابت براي مشاغل درجه دو، دست‌ کم پنجاه برابر مشاغل درجه يک است. از این رو فرصت‌هاي شغلی بي‌شماري منتظر افراد بزرگ‌انديشي همچون شما هستند.

فرهیخته‌ای هوشمند همچون داوود نبي (ع) فرمود: «آدمي همان است که در دلش فکر مي‌کند.» اندیشمندی مانند امرسون معتقد است: «مردان بزرگ، کساني هستند كه مي‌بينند افکار بر دنيا حکومت مي‌کند.» متفکری چون ميلتون نیز در بهشت گمشده نوشت: «ذهن جايي است خاصِ خودش و به خودي خود مي‌تواند از جهنم، بهشت و از بهشت، جهنم بسازد.»

همين که اين مطلب را مي‌خوانيد، ثابت مي‌کند به كسب موفقيتِ بيشتر، علاقه‌منديد و دوست داريد خواسته‌هاي خود را برآورده کنيد و از سطح زندگي بهتري برخوردار شويد. شما مایلید اين زندگي همه‌ي چيزهاي خوبي را که شایسته‌ی آن هستید، برایتان فراهم کند و بی‌شک در این بین علاقه‌مندی به موفقيت، ويژگي بسيار برجسته‌ای است.

بزرگ فکر کنيد تا بزرگ زندگي کنيد. به این ترتیب می‌بینید هنگام شادماني و پيشرفت، با بزرگی خواهيد زیست و درآمد عالی، دوستان خوب و احترامی درخور و شایسته خواهيد داشت.

هم‌اکنون دست به کار شويد تا دريابيد چگونه تفکرتان را وا داريد برايتان جادو کند. پس با استناد به این ایده از دیزرایلی فيلسوف بزرگ به موفقیت اقدام کنيد: «عمر انسان براي کوچک بودن بسيار کوتاه است.» بنابراين:

ـ هميشه و در همه حال بزرگ و مثبت فكر كنيد؛

ـ خود را با نيروي ايمان به موفقيت برسانيد؛

ـ با باور اين‌که مي‌توانيد موفق شويد، به موفقيت برسيد؛

ـ بي‌ايماني و نيروهاي منفي را که خود ایجاد کرده‌اید، شکست دهيد؛

ـ ذهن خود را وا داريد تا افکار مثبت توليد کند؛

ـ برنامه‌اي منسجم براي كسب موفقيت طرح‌ريزي کنيد؛

ـ خود را در برابر بهانه‌تراشي، بيماري‌ و درماندگي واکسينه کنيد؛


Leave a Reply

Your email address will not be published.